DMI har fra perioden 1. oktober til 30. april ca. 80 daglige snemålinger til rådighed. Målingerne foretages manuelt hver morgen af folk rundt om i landet og indtelefoneres herefter til DMI. Snemålingerne har betydning for kvaliteten af vejrudsigten og er derfor vigtige både i meteorologisk og klimatologisk sammenhæng.
Forskel på den første sne og det første snedække
DMI får som sagt opdateret de manuelle snemålinger hver morgen, men det kan jo sagtens sne uden, at sneen får lov at lægge sig. Ligeledes kan der komme et marginalt snedække ud på formiddagen, der så smelter om eftermiddagen, og derfor ikke kommer til at optræde i statistikken for snedække. Derfor kan man f.eks. ikke alene ud fra de manuelle snemålinger med sikkerhed sige, hvornår der første gang var sne i luften i et vinterhalvår. Derimod kan man lave statistik på, hvornår der første gang var en officiel manuel måling af sne på jorden.
Sidste år kom vinterhalvårets første værdi på DMI´s manuelle snekort d. 28. oktober. Kigger vi tilbage på de sidste 10 år, har der været 3 år, hvor vi har haft snedække i oktober - i 2010, 2012 og 2018, alle gangene dog først i den sidste tredjedel af måneden. Så selvom man normalt ikke skal sætte næsen op efter sne i oktober, sker det ind i mellem.

